Skip to main content

 

2021-2022 WMS Staff

Administration & Front Office
Name Job Title
Beth Ann Miller Principal
David Early Assistant Principal (Grade 6;  8 (M-Z)
Kristen Sutherin Assistant Principal (Grade 7;  8 (A - L)
Megan Doll Attendance/Front Office Secretary
Penny Stonesifer Administrative Secretary

 

Counseling
Name Job Title
Caitlin Schultheis Counselor Grade 6
Aleshia Rohrer Counselor Grade 7
Suzanne Twilley Counselor Grade 8/ Department Chair
Michael Sanino Behavior Specialist
Carol Stitely Guidance Registrar
Julie Kaufhold School Psychologist
Samantha Wilt Community Agency School Services (CASS)
Charlotte Nelson Pupil Personnel Worker (PPW)

 

Health Room
Name Job Title
Ave Holland Nurse
Stephanie Tillman Health Tech

 

Special Education
Name Job Title
Helene Rush Teacher (Grade 6)/ Department Chair
Leah Simon Teacher (Grade 7)
Emily Cave Teacher (Grade 6,8)
Kristy Cruz Teacher (Grade 8)
Andrew Giacco Teacher (Grade 6, 7)
Annie Stump Speech Pathologist
Diane Davis Program Assistant
Jessica Backer SEIA
Sara Morris SEIA
Christy Lininger SEIA

 

Learning For Life
Name Job Title
Delynn Hamilton Teacher
Connor Newlon SEIA
Nicole Farris SEIA
Ashley Yokum SEIA
Susan Kuzniewski SEIA
   

 

Specialists
Name Job Title
Michael Bingham Math Specialist
Ann Duncan Media Specialist
Mark Elias Advanced Academics
Tina Widener Literacy Specialist

 

Support Staff
Name Job Title
Jen Boley Technology User Support
Alice McNally Instructional Assistant
Cynthia Peyton Cafeteria Manager
Thomas Ebert Resident Sub
Grace Dorrian Resident Sub
Deputy Olejniczak Resource Officer

 

ELA ( English Language Arts)
Name Job Title
Tina Widener Literacy Specialist
Wendy Morris ELL
Kim Ruefle Reading Intervention
Nancy Tregoning Reading Intervention
Mary Jordan Reading Intervention
Victoria Love Teacher (Grade 6)
Alexis Utz Teacher (Grade 6)
Stephanie Jimenez Teacher (Grade 7)
Amy Pezenosky Teacher (Grade 7)
Theresa Copeland Teacher (Grade 8)/ Department Chair
Karyn Ager Teacher (Grade 8)

 

Math
Name Job Title
Michael Bingham Math Specialist
Brenda Bishop Math Intervention
Evan Silver Math Intervention
Kaitlin Stevens Teacher (Grade 6)
Becky Zacharda Teacher (Grade 6)
Susan Dudenhoeffer Teacher (Grade 7)
Rashika O'Brien Teacher (Grade 7)
Shannon Hall Teacher (Grade 8)/ Department Chair
   

 

Science
Name  
Amy Brower Teacher (Grade 6)
Brianna McKenzie Teacher (Grade 6)
Amber Ankrom Teacher (Grade 7)
Kailyn Roberts Teacher (Grade 7)/ Department Chair
Katie Donovan Teacher (Grade 8)
Savannah McNamee Teacher (Grade 8)

 

Social Studies
Name Job Title
Heather Burke Teacher (Grade 6)
Kate Gray Teacher (Grade 6)
Megan Blakeslee Teacher (Grade 7)
William Pearl Teacher (Grade 7)
Kurt Cunningham Teacher (Grade 8)/ Department Chair
Elle Wilson Teacher (Grade 8)

 

World Language
Name Job Title
Sara Nuckolls Teacher/ Department Chair
Maggie Gilligan Teacher

 

Career and Technology
Name Job Title
Brandon McEndree LAB21
Tyler Myers Invention and Innovation
Tom Sidoli Technology Education
Madeline Soypher Food Science
Stacey Steinhaus Life Skills

 

FPA (Fine and Practical Arts)
Name Job Title
Marc Musser Band/Orchestra
Jane Duncan Chorus/Theater Arts
Lori Warren Visual Arts/ Department Chair
Sheri Rinehuls Visual Arts
Miriam Bellaire Creative Arts

 

PE and Health
Name Job Title
Bryan Biehl Teacher
Kiyana Meredith Teacher
Mike Minch Teacher
Chip Phillips Teacher/ Department Chair
Grace Ruble Teacher

 

Custodial Staff
Name Job Title
Jerry Hewitt Lead Custodian
Jackie Myers  
Learaine Love