Skip to main content
Department Name Job Title
1st Grade Beth Tran Teacher
1st Grade Diane Smith Teacher
1st Grade Jessica Fachler Teacher
1st Grade Stacey Rhoten Teacher
2nd Grade Carly McVay Teacher
2nd Grade Kathy Tracey Teacher
2nd Grade Lindsay Harne Teacher
2nd Grade Maureen Peterman Teacher
3rd Grade Amy Tu Teacher
3rd Grade Judy Schanuel Teacher
3rd Grade Susan Woolard Teacher
4th Grade Alyson Pyles Teacher
4th Grade Kirsten Stone Teacher
4th Grade Leanna Meadows Teacher
4th Grade Penni Bauerschmidt Teacher
5th Grade Caroline Strakonsky Teacher
5th Grade Julie Grenier Teacher
5th Grade Patrick (Todd) Shaffer Teacher
Administrator Amy Routzahn Principal
Administrator Janice O'Hara Assistant Principal
Art Christopher Csajko Teacher
Art James Connors Teacher
Art Tani Teixera Teacher
Counseling Deena Michael School Counselor
Health Room Alaina Troller Health Room Technician
Health Room Elaine Trakas School Nurse
Kindergarten Deb Schray Teacher
Kindergarten Donna Janc Teacher
Kindergarten Eileen Fitzgerald Teacher
Kindergarten Joanne Garabedian Teacher
Media Center Jeff Abrecht Library Media Specialist
Music Marc Smith Teacher
Music Sarah Brady Music Teacher
PE Jennifer Fazio Teacher
PE Sarah Reynolds Teacher
Special Education Allison Hahn Teacher
Special Education Carinne Kocan SEIA
Special Education Carol Milstead Speech
Special Education Cathie Hamilton Speech
Special Education Christine Clark Teacher
Special Education Christy Staab SEIA
Special Education Jennifer Ogg Teacher
Special Education Lauren Burroughs SEIA
Special Education Nicole (Martin) Saula Teacher
Special Education Rachel Bower Teacher
Special Education Reba Thoreson Instructional Assistant
Special Education Dory LeCroy Instructional Assistant
Special Education Shari Blair SEIA
Specialist Brian Hinkley Instrumental Music
Specialist Charles Berry Instrumental Music
Specialist Christine Clark Specialist
Specialist Jennifer Gorham Reading Specialist, Primary
Specialist Luci Langham Reading Specialist, Intermediate
Specialist Stefanie Serio Specialist
Support Staff Cindy Morris Secretary, 12-month
Support Staff James Berry Custodian
Support Staff Kelly Woodard Instructional Assistant
Support Staff Kenneth Ayers Custodian
Support Staff Linda Abrecht Secretary 10 month-Registar
Support Staff Michael Eldridge Lead Custodian
Support Staff Stephanie French SEIA
Support Staff Susan Day Custodian
Support Staff Orvil Heras Custodian